Kas ir Dropshipping?

Tiem, kas daudz maz seko pēdējā laika e-komercijas aktualitātēm, nebūs svešs vārds “dropshipping”. Kas tas ir? Kā tas darbojas? Vai tas ir pieņemams biznesa veids? Kādas ir iespējas sākt savu dropshiping biznesu? Ar kādām izmaksām jārēķinās? Par to lasi tālāk mūsu rakstā.

Kas ir Dropshipping?

Pateicoties lietuviešu un vācu radītās OBERLO aplikācijas un SHOPIFY strauji augošajai popularitātei, arī mūsu platuma grādos arvien biežāk varam dzirdēt vārdu DROPSHIPPING.

DROPSHIPPING ir ļoti populārs e-komercijas biznesa veids, kurā preces tiek nosūtītas pircējam bez pārdevēja tiešas iesaistes. Pēc pasūtījuma saņemšanas, preces tavam pricējam nosūta pats ražotājs vai tavs sadarbības partneris – vairumtirgotājs vai mazumtirgotājs. Tad, kad pircējs ir samaksājis par savu preci, tavs uzdevums ir nodot tālāk preces īpašniekam pircēja piegādes informācijas datus un pasūtīto preču datus, pirms tam veicot samaksu savam piegādātājam. Preces īpašnieks iepakos un nosūtīs tavam pircējam tavā internetveikalā iegadātās preces. Pārsvarā, šādos darījumos preces īpašnieks pircējam paliek nezināms. Pircējs saņem preci ar tavu atpakaļadresi uz sūtījuma un uzskata, ka ir saņēmis preci no tevis – pārdevēja, pa tiešo.

DROPSHIPPING modelis ļauj interneta veikala īpašniekam un preces ražotājam vai vairumtirgotājam izlaist posmu, kurā tev būtu jāiepērk preces vairumā. Līdz ar to, atkrīt arī piegādes izmaksas, ko tu būtu maksājis par savu iepirkto preču piegādi tavam veikalam, kā arī tev nav jāiegulda nauda preču apjomā un uzglabāšanā noliktavā.

Īsumā par to, kā darbojas OBERLO un PRINTFUL?

Pasaulē mūsdienās ir milzīgi daudz DROPSHIPPING pakalpojumu sniedzēju un iespēju. Mēs šeit aplūkosim tikai divus piemērus, kurus paši esam labāk iepazinuši, veicot dažus izmēģinājumus. Mūsu zināšanas par internetveikalu darbību lielākoties ir balstītas uz mūsu pieredzi darbā ar SHOPIFY platformu.

Tapēc, aplūkosim divas populārākās ar SHOPIFY savietojamas DROPSHIPPING iespējas. Pirmā būs jau mūsu minētā aplikācija OBERLO. Otrā – mūsu pašu Draugiem Group radītais serviss PRINTFUL.

Būtiskākā atšķirība starp abiem ir tajā, ka viena aplikācija – OBERLO, ļauj tev savā veikalā importēt ļoti plašu preču sortimentu no dažādiem tirdzniecības platformas AliExpress tirgotājiem. Savukārt, otra – PRINTFUL, ir dažādu priekšmetu apdrukas serviss – tu savā veikalā izvieto maketus – t-kreklus, krūzes, cepures, plakātus un citas lietas, uz kurām ir tevis radīti vai iesūtīti attēli. Pēc tam, kad pircējs tavā veikalā ir pasūtījis noteiktu, piemēram, t-kreklu, pasūtījuma dati uzreiz nonāk PRINTFUL sistēmā. Tālāko pasūtījuma izpildi – t-krekla ražošanu (apdruku), iepakošanu un nosūtīšanu, veic PRINTFUL.

OBERLO gadījumā, princips ir tas pats – pēc pasūtījuma ienākšanas tava veikala sistēmā, tas automātiski nosūtās uz attiecīgā AliExpress pārdevēja sistēmu. Vienīgais, tavas preces var būt pie dažādiem pārdevējiem un tiek nosūtītas tikai no Ķīnas. Savukārt, PRINTFUL – visas apdrukas un preču nosūtīšanu veic tikai no savām ražotnēm ASV un Latvijā. Abos gadījumos, saņemot preces, pircējs nezinās, ka tās ir nosūtītas no Ķīnas vai no ASV, Latvijas. Pircējs domās, ka saņēmis tās no tevis. Sīkāk gan par OBERLO, gan PRINTFUL darbību – katru atsevišķi, izmaksām mēs pastāstīsim kādā no mūsu nākamajiem rakstiem.

Vai tas ir pieņemams biznesa veids?

Šo jautājumu nākas bieži dzirdēt daudzos e-komercijas pasākumos un interneta forumos. Cik ētiski ir piedāvāt pircējam preci, kuras tev nemaz nav, un kuru tu pats nekad īsti neesi redzējis? Uz šo jautājumu vislabāk var atbildēt katrs sev pats. Juridiski, DROPSHIPPING ir absolūti legāls biznesa veids. Tātad, var pastāvēt un darboties.

Šeit, iespējams, vairāk būtu jādiskutē par to, vai pircējs ir informēts par to, ka prece būs jāgaida krietni ilgāk nekā ierasts? It sevišķi, ja pārdevējs strādā ar OBERLO aplikāciju, kur pārdevējam ir zināms, ka preces nāks no Ķīnas. Un tas nav ātrs pasākums – var būt no vairākām nedēļām līdz pat dažiem mēnešiem. Ar PRINTFUL šai ziņā ir labāk, jo preču piegādes laiks ir krietni īsāks. Pateicoties tam, ka PRINTFUL ražotnes ir gan ASV (Los Andželosā un Šarlotē), gan Eiropā (Rīgā), pasūtījumi tiek izpildīti samērā ātri.

Abos gadījumos, pārdevējam sava internetveikala preces aprakstā obligāti ir skaidri jānorāda, ka piegādes termiņi būs ilgāki nekā parasti pierasts. Ja iespējams, norādot arī daudz maz konkrētus pasūtījuma izpildes datumus. Diemžēl daudzi tirgotāji šo informāciju nepauž, kas nav koretkti un ētiski attiecībā pret pricēju. Ne visi pircēji ir gatavi gaidīt savas pasūtītās preces ilgāk par dažām dienām. Zinot aptuvenos piegādes laikus, pircējs labāk var izlemt – pirk vai nepirkt konkrēto preci.

Plusi un mīnusi.

Pie DROPSHIPPING lielākajiem plusiem, protams, ir minams fakts, ka tas praktiski neprasa nekādus ieguldījumus. Visi norēķini ar piegādātājiem tiek veikti jau pēc tam, kad tavā veikalā pircējs ir noformējis un apmaksājis savu pasūtījumu. Otrs ļoti būtisks pluss ir apstāklī, ka tev nav pašam jāpako un jānosūta preces. To tavā vietā darīs tavs sadarbības partneris. Pluss ir arī tāds, ka nav jāuztur preču noliktava. Teorētiski, tu šādu biznesu varat vadīt no jebkuras vietas pasaulē, kur ir interneta pieslēgums.

Mīnusi. DROPSHIPPING biznesa trūkums ir tajā apstāklī, ka tu tā arī nekad īsti neredzi to preci, kuru tavam pircējam nosūta tavs piegādātājs. Diemžēl, OBERLO lietotājiem ar AliExpress pārdevējiem ir bieži gadījušās situācijas, kad bilde ir ablosūti savādāka nekā prece izskatās realitātē. Vai arī, pircējs saņem ļoti zemas kvalitātes preci, pretēji veikalā aprakstītajam. Ir bijuši gadījumi, kad pircējs saņem preces un sūtījumā ir ielikti Ķīnas piegādātāja reklāmas materiāli. Līdz ar to, pircējam ir uzreiz skaidrs, ka viņš ir saņēmis preci ne no tevis, bet tā ir atnākusi no Ķīnas tirgotaja. Taču vislielākais DROPSHIPING biznesa veida mīnuss izpaužas tad, kad jārisina preču atgriešanas un naudas atmaksas jautājumi. Jo īpaši tas izpaužas darbā ar OBERLO aplikāciju.

Atceries! Saņemto preci pircējs atgriezīs jau tev nevis tavam piegadātājam. Un jau tev būs pircējam jāatgriež nauda.

Pēc tam tu griezies ar tādu pašu lūgumu jau pie sava AliExpress pārdevēja. Lielākajā daļā gadījumu viņi centīsies izvairīties no naudas atgriešanas tev. Iespējams, ka jaunais OBERLO aplikācijas “Dispute management” rīks turpmāk palīdzēs tieši šādos gadījumos. Savādāk, komunicēt ar Ķīnas piegādātājiem attiecībā par preces atgriešanas un naudas atmaksas jautājumiem ir diezgan laikietilpīgs un bieži vien bezjēdzīgs pasākums.

Cik maksā uzsākt DROPSHIPPING biznesu?

Kā jau iepriekš minējām, ir pieejamas daudzas dažādas DROPSHIPPING iespējas. Liela daļa no tām ir bez maksas. Arī interneta biznesu ir iespējams veikt bez maksas. Tomēr, mēs aplūkosim piemēru saistībā ar SHOPIFY veikalu, kas ir maksas pasākums. Vismaz pēc izmēģinājuma laika beigām, kas parasti ir 2 nedēļas pēc veikala reģistrēšans SHOPIFY sistēmā.

SHOPIFY

Kad beigsies tavas bezmaksas izmēģinājuma 14 dienas, tev ir jāizvēlas kāds no SHOPIFY maksas plāniem. Mazākā mēneša abonentmaksa par SHOPIFY platformas lietošanu ir 29 ASV dolāri mēnesī. Iesākumam tas būs pilnīgi pietiekoši. Iespējams, ka kādu laiku SHOPIFY veikala abonentmaksa arī būs tavas vienīgās izmaksas, veicot DROPSHIPPING biznesu. Ar laiku būs jāpaugstina abonējamā plāna līmenis, lai pilnīgāk varētu izmantot OBERLO un PRINTFUL vai citu aplikāciju sniegtās iespējas. Piemēram, lai pilnībā automatizētu visu pasūtījumu apstrādes procesu ar PRINTFUL, ir jābūt pieslēgtam otrajam SHOPIFY abonēšanas plāna līmenim, kas maksā 79 ASV dolāri mēnesī.

OBERLO

Maksa par OBERLO aplikāciju tiek piemērota tikai pēc 50 pasūtījumiem, vai pēc 500 pārdotājām precēm vienā menesī. Līdz šo rādītāju sasniegšanas brīdim OBERLO aplikācijas lietošana ir bez maksas. Ar OBERLO lietošanas plāniem un izmaksām sīkāk var iepazīties šeit.

PRINTFUL

Pati PRINTFUL aplikācija ir bez maksas. Taču, katru reizi, kad pircējs būs tavā veikalā iegādājies t-kreklu, plakātu, vai kādu citu preci, tev par to un tās piegādi būs jānorēķinas ar PRINTFUL saskaņā ar viņu noteiktajiem tarifiem.

NAUD

Šeit gan jāņem vērā tas, ka parasti tā jau būs nauda, ko pircējs tev būs samaksājis, veicot pasūtījumu internetveikalā. Būtībā, nevajag ieguldīt savus līdzekļus. Ja savā veikalā šādiem pasūtījumiem akceptē pēcmaksu, un klients tādu būs izvēlējies pie pasūtījuma noformēšanas, tad gan sanāks sākumā ieguldīt savu naudu. Šo mēs neieteiktu darīt, ja veic DROPSHIPPING biznesu.

MĀRKETINGS

Vēl viena svarīga izmaksu pozīcija, ar kuru jārēķinās, protams, ir mārketings. Lai arī fiziski preces pie tevis neatrodas, un nosūtīs tās pircējiem tavi sadarbības partneri, tās vienalga ir jāreklāmē. Kādam taču ir tās jāatrod tieši tavā internetveikalā. Turklāt, ņemot vērā, ka gan OBERLO, gan PRINTFUL ir pieejams jebkuram, tev būs daudz konkurentu šajā biznesā. Bez reklāmas noteikti nekur tālu netiksi. Tāpēc, pirms DROPSHIPPING veikala atvēršanas, būtu ļoti ieteicams jau laicīgi padomāt par tirgojamo produktu nišu un iespējamajiem mārketinga kanāliem. Jo katram no tiem būs savas izmaksas, kuras labāk ir ieplānot laicīgi.

Atver SHOPIFY veikalu izmēģinājuma režīmā – 2 nedēļas bez abonēšanas maksas.

Pieslēdz OBERLO aplikāciju, vai PRINTFUL, vai abas kopā. Izveido savu preču piedāvajumu ar minēto aplikāciju palīdzību un sāc tās reklamēt un tirgot. Vismaz pirmās 14 dienas tas tev nemaksās neko (izņemot mārketinga aktivitātes). Pēc tam, ja saproti, ka tas nav priekš tevis, vari mierīgi visu atslēgt. Ja nē, tad pēc šīm 14 dienām būs jāpāriet uz SHOPIFY maksas plānu pilnā režīmā. Tāpēc vēlreiz – ir svarīgi iepriekš padomāt, ko tirgot un kā? Un tikai tad atvērt veikalu. Lai maksimāli lietderīgi izmantotu šīs 14 bezmaksas dienas izmēģinājumam.

Ņemot vērā visu šeit aprakstīto, noteikti iesakām izmēģināt savus spēkus DROPSHIPPING jomā. Ja kaut kas neizdosies, tad tas būs bijis labs mācību lauks dažām ar interneta tirdzniecību sastītu lietu apgūšanai. Jo īpaši, pirmajās 14 bezmaksas dienās, ko tev piedāva SHOPIFY platforma. Raugoties uz abām minētajām aplikācijām, ilgtermiņā var būvēt biznesu tikai ar PRINTFUL. Iespējams, ar laiku arī ar OBERLO, bet ne tagad. Tam par iemeslu ir tas, ka OBERLO strādā tikai ar AliExpress pārdevējiem, kuri atrodas Ķīnā, kā arī tev nav nekādas ietekmes uz precēm un to kvalitāti. Ar PRINTFUL – tev ir vairāk skaidrs, no kurienes preces tiks izsūtītas, cik ilgā laikā, kā arī, tu pilnībā kontrolē preču drukas dizainu. Par PRINTFUL apdrukas kvalitāti līdz šim ir dzirdētas tikai tās labakās atsauksmes.

Pasaulē ir ļoti daudz veiksmīgi darbojošos DROPSHIPPING uzņēmēju. Varbūt arī tu tāds būsi? Meklē, salīdzini, izmēģini!

Lai veicas!

7 atbildes “Kas ir Dropshipping?”

 1. Heya, foršs raksts, vēlējos pajautāt, kādu maksājumu sistēmas provaideri iesakat izmantot Latvijas uzņēmumam? t.i ja neskaita PayPal!
  Paldies 🙂

  1. Sveiki, Jana! Paldies par jautājumu. Ja darbojaties SHOPIFY platformā, tad Latvijas uzņēmumam labākais pieejamais variants ir lietuviešu PAYSERA un vācu PAYMILL. Abos gadījumos jārēķinās ar to, ka būs jāaizpilda un jānosūta virkne ar dažādiem dokumentiem, pirms jūs tiksiet apstiprināts kā tirgotājs un pieslēgts sistēmai. Ar Paysera šo papīru procedūru var samazināt, ja izvēlēsities neizmantot kredītkaršu maksājumu pieņemšanas pakalpojumu (derēs tikai pa Latviju, jo ārzemēs tomēr daudzi izmanto norēķinu kartes maksājumiem internetā). Ir virkne arī citi maksājumu apstrādes pakalpojumu sniedzēji, kuru piedāvajumus var izpētīt viņu mājas lapās, un tad mēģināt saprast, kurš labāk derēs tieši jums. Augstākminētie divi ir mūsu iecienītākie, tāpēc tos bieži iesakām arī saviem klientiem.

 2. Labdien! Ļoti kvalitatīvs raksts par e-komerciju. Vēlējos jautāt, kādu uzņēmējdarbības veidu vislabāk ir nodibināt (IK, SIA, u.c) tikai un vienīgi priekš internetveikala? Kurš būtu visizdevīgākais variants? Un vai piesaistīt mikrouzņēmuma maksāšanas nodokli būtu loģiski, ja tas tiek aprēķināts no visa apgrozījuma (par cik, manuprāt, personai nopērkot produktu no internetveikala un ieskaitot naudu tavā kontā, tā jau automātiski skaitās kā peļņa? Vai arī caur grāmatvedību ir iespējams pierādīt, ka no pircēja naudas tiek pirkts arī pats produkts, kas var būt uzskatāms kā izdevumi)?
  Paldies! 🙂

  1. Sveiki, Markus. Paldies par atsauksmi un komentāru. Uz šiem jautājumiem Tev pašam būtu jāatrod atbilde. Jo, tas viss ir atkarīgs no daudziem apstākļiem. Piemēram, cik lielu apgrozījumu plāno, kādi būs sākotnējie ieguldījumi, pats ražosi produktu vai iepriksi no citiem, cik lieli būs citi ar biznesa organizēšanu saistītie izdevumi (īres maksas, internetpakalpojumi, tālrunis, kancelejas izdevumi, u.t.t.)? Kā redzi, var diezgan daudz to izdevumu būt. Gadījumā, ja izvēlesies kļūt par mikronodokļa maksātāju, tad jārēķinās ar to, ka uzņēmuma izdevumi nekādi neietekmēs maksājama nodokļa apmēru, jo mikronodokli aprēķina no apgrozījuma ienākumu daļas. Ja būs SIA, tad uzņēmuma ienākuma nodokli aprēķinās no peļņas (ienākumi mīnus izdevumi), kas jau ir savādāk. Tas tā virspusīgi… Ir vēl arī citas saimnieciskās darbības veikšanas formas. Plašāk par šo visu tev noteiktu pastāstītu grāmatvedis. Mūsu ieteikums būtu – atrast šādu grāmatveža konsultāciju. Katrs bizness ir savādāks. Kopā ar grāmatvedi jūs atrastu nepieciešamo uzņēmējdarbības formu savam jaunajam uzņēmumam. Tapēc šoreiz atturēsimies no konkrēta ieteikuma.

  1. Sveiki, Roland. Paldies par atsauksmi un jautājumu. Pieredze Dropshipping jomā vairāk ir balstīta uz sadarbību ar ražotājiem pa tiešo. Bez aplikāciju starpniecības.
   Ja runajam par aplikācijām, tad personīgi man nav pieņemams OBERLO izpildījums kopā ar AliExpress. Ideja ir laba, bet sarkanā gaisma ir AliExpress. Darbs ar Ķīnas piegādātājiem ir vispār atsevišķas grāmatas, ne tikai raksta, vērts. Ir citi, kas domā un to visu redz savādāk. Laikam viņiem nervi stirprāki. 🙂
   Patīk PRINTFUL ideja un izpildījums. Pašlaik strādāju pie viena projekta, ko plānoju darbināt tikai ar PRINTFUL. Noteikti padošu ziņu, kad būs gatavs.
   No paša uzturētajām lapām, kas dzīvē jau darbojas, varu piedāvāt https://www.labammiegam.lv. Tur ir gandrīz viss – iepriekš iepirktās preces no ražotāja, preces pēc pasūtījuma, tiešais dropshipping ar ražotāju, kā arī integrācija ar PRINTFUL.
   Klientu lapas var apskatīt partneru sadaļā. Taču praktiski visi nodarbojas ar savu preču tirdzniecību. Tas, manuprāt, ilgtermiņā ir vispareizākais veids kā attīstīties e-komercijas jomā. Dropshipping ir labs, lai mācītos.
   Tas ir mans personīgais viedoklis, kurš var atšķirties no citiem, un nav jāuztver kā absolūta patiesība. Ceru, ka palīdzeju ar savu atbildi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *