Ar ko sākt? eBay, Amazon, Shopify…Mozello..?

Nu tad beidzot! Pēc kārtīgas plānošanas, domāšanas – jā vai nē, tagad vai vēlāk… Esi izlēmis pamēģināt savus spēkus uznēmējdarbībā un tieši interneta vidē. Ir izdomāts produkts vai pakalpojums, ko piedāvāt saviem pircējiem internetā, ir saprotamas produkta ražošanas, mārketinga un loģistikas izmaksas, jau esi gatavas veikt pasūtījumu… Vai arī jau ir fizisks veikals, un produkts tirgojas labi, taču ir vēlme to piedāvāt vēl plašākai auditorijai un ne tikai Latvijā.  Tagad atlika tikai saprast – kā? Šajā rakstā mēģināsim tev sniegt šo priekšstatu un palīdzēt rast vajadzīgās atbildes, lai atvieglotu tava turpmākā lēmuma pieņemšanu.

Starptautiskie un vietējie e-komercijas platformu piedāvājumi

AMAZON, eBay, SHOPIFY, vai sava mājas lapa ar MOZELLO palīdzību? Kāpēc piedāvājam tikai šādu izvēli? Protams, internetā ir pieejami daudz un dažādi veidi kā tirgot savas preces vai pakalpojumus. Mēs piedāvājam augstākminētos 4 interneta tirgvedības risinājumus, jo savā vairāk nekā 7 gadus ilgajā pieredzē, darbojoties ienterneta vidē, esam tos atzinuši par uz šo brīdi labākajiem risinājumiem ne tikai profesionāļiem, bet arī iesācējiem. Minētās četras sistēmas veidotās tā ka praktiski jebkurš var dienas vai dažu dienu laikā piereģistrēties un sākt lietot šos pakalpojumus bez lieliem finansiāliem ieguldījumiem. Kā arī, tās iespējams lietot gan vienkāršā līmenī, gan arī komplicētāk, piemēram, saslēdzot tās savā starpā un sinhronizējot preču piedāvājumus tajās, papildus iespējas mainīt vizuālo izskatu, pieslēgt dažādas papildus aplikācijas un ieviest citas tirdzniecību veicinošas lietas. Svarīgi arī atcerēties, ka katrā no šīm platformām jūsu prece var “uzvesties” savādāk. Piemēram, ja tā ļoti labi tirgojas AMAZON, tad tā var pilnīgi būt neinteresanta eBay pircēju vidū, un otrādi. Tā gadās bieži, tāpēc nekad neizdarat secinājumus par preces veiksmīgumu un pieprasījumu tikai batoeites uz viena šāda tirdzniecības kanāla rezultātiem.

Turpmāk īsumā par katru no šīm 4 platformām:

 eBay

eBay – interneta tirdzniecības uzsākšanai šī būs visdraudzīgākā platforma, kas neprasīs praktiski nekādus izdevumus un ir samērā viegli uzsākama bez papildus tehniskām zināšanām. Ļoti labi noderēs, lai notestētu, vai produktam ir potenciāls. Taču galīgos secinājumus un salīdzinājumus ar citām platformām pēc tā arī nevar veikt, jo ir lietas, kas ļoti labi tirgosies eBay, taču vispār nekas nepārdosies iekš, piemēram, AMAZON, un tas ir normāli.

eBay piedāvā divus produkta tirgošanas formātus – fiksētā piedāvājuma (Buy It Now) un izsoles (Auction). Ideāls variants, ja vēlas produktu attīstīt pakāpeniski. Ja ir vēlme uzreiz tirgot daudz, tad šī platforma īsti nederēs, jo jauniem dalībniekiem pastāv virkne ierobežojumu. Viens no būtiskākajiem šādiem ierobežojumiem ir tieši tirgošanai atļauto produktu daudzums. Ar laiku, ja piedāvāsi kvalitatīvu servisu, šie ierobežojumi pakāpeniski tiks samazināti un vispār atcelti, taču pirmos 6 mēnešus tas noteikti nenotiks tik būtiski. Lielākais eBay pluss ir tāds, ka pats vari veidot savu preču aprakstus un noteikt kā tie izskatīsies (šeit gan jāpārzina HTML) eBay sistēmā. Lai darbotos eBay, obligāti ir jābūt reģistŗētam PayPal maksājumu sistēmā. Gan eBay, gan PayPal iekasēs komisijas maksas par katru veikto darījumu, kā arī, eBay katru mēnesi papildus vēl iekasē maksu par produktu ievietošanu sistēmā. Tāpēc, nosakot preces cenu, vienmēr ierēķini tajā arī šīs komisijas izmaksas, kas aptuveni varētu sastādīt 20% no pārdošanas summas. Aptuveni, tāpēc, ka komisiju apmēri var atšķirties, atkarībā no tā, kurā kategorijā tava prece tiks ievietota, bet tas nebūs vairāk par 20%.

AMAZON

Amazon – pasaulē veiksmīgākā interneta tirdzniecības platforma. Lieliska alternatīva, ja nav pašiem savs interneta veikals. Mazliet sarežģītāks reģistrācijas process (var nākties skenēt un sūtīt personīgos, kā arī uzņēmuma dokumentus) nekā eBay, un ir pieejams tikai juridiskām personām.

Pirms sākt darbošanos AMAZON, tev jau jābūt labi pārdomātai stratēģijai, kā tu tur sevi pozicionēsi un kā redzi savu attīstību. AMAZON piedāvā divus produktu pārdošanas veidus – pasūtījumu apstrādā un nosūti pats (Self Fulfilled) vai pasūtījumu apstrādā un nosūta tavā vietā AMAZON (Amazon FBA).  Tieši Amazon FBA serviss ir kļuvis ļoti populārs un ir palīdzējis daudzim uzņēmumiem būtiski palielināt savus tirgus un produkcijas pārdošanas, jo nav jātērē laiks produktu pakošanai un komunikācijai ar pircējiem – to visu dara AMAZON. Izmaksu ziņā AMAZON būs mazliet dārgāks nekā eBay, komisijas varētu veidot ap 23% no darījuma summas. Kopumā, AMAZON ir komplicētāka sistēma nekā eBay, tāpēc rēķinies ar to, ka tās apgūšana tev prasīs vairāk laika un resursu. Lielākais AMAZON mīnuss priekš iesācējiem ir tajā, ka ir diezgan daudzas preču kategorijas, kurās vispirms ir jādabū atļauja no AMAZON preču ievietošanai tirdzniecībai. Piemēram, lai tirgotu drēbes, apavus, kosmētikas produktus, Amazon no tevis pieprasīs virkni ar preču izcelsmi saistītus dokumentus. Tikai pēc to apstiprināšanas AMAZON tev atļaus tirgot šīs preces; var arī neapstiprināt… šis process var ievilkties uz dažiem mēnešiem.

SHOPIFY

Shopify – dotajā brīdī pasaules līderis e-komercijas vadības rīku jomā. Platforma, kas saistīta ar pašiem sava internet-veikala izveidi un darbības nodrošināšanu. Šis risinājums ir ļoti piemērots, ja plānojat attīstīt savu zīmolu.

Vienīgais, jārēķinās ar papildus izmaksām, kas ietver platformas abonēšanas maksu un no 1-3% komisijas maksu par pārdoto preču pasūtījuma summām, vairāk var apskatīt šeitSHOPIFY ir diezgan funkcijām bagāta platforma, kā arī ir savietojama ar daudzām citu izstrādātāju piedāvātajām aplikācijām, kā arī tirdzniecības platformām. Tas viss padara platformas darbības apgūšanu ilgāku nekā varbūt ar citiem resursiem, taču tas ir tā vērts. Tirgojot SHOPIFY, tev pašam ir teikšana par to, ko tu izliec tirgot, kad, kam sūtīt un tā tālāk.

Darbojoties, piemēram, AMAZON un eBay tev netiek dota tik liela brīvība, un tu pilnībā strādā tikai pēc AMAZON un eBay noteikumiem. Taču, SHOPIFY tev jau pašam jādomā par to, kā piesaistīt apmeklētājus savam veikalam. Un bieži vien tieši šis aspekts ir liels klupšanas akmens daudziem, kas ir mēģinājuši veidot un vadīt savu interneta veikalu. Tāpēc ļoti svarīgi ir izplānot stratēģiju, gan vizuālo, gan saturisko, kā arī padomāt par mārketingu. Kā jau minējām sākumā, šajā platformā gandrīz viss ir tikai tavās paša rokās (galvās). Ja tu līdz galam tici savai idejai  un produktam, tev viss iepriekšminētais izdosies, un SHOPIFY platfroma kļūs par lielisku palīgu un rīku tavā biznesā.

Citas platformas un risinājumi 

Bez jau nosauktajiem, ir vēl populāras arī citas tirdzniecības platformas un sistēmas. ETSY, MAGENTO, OPEN CART, WIX, BIGCOMMERCE un daudzi citi. Viens no minētajiem ir ar savu specifiku – ETSY – piemērots paša – ar rokām darinātu, izstrādājumu tirdzniecībai. Katrai ir savi plusi un mīnusi. Daudziem tas var būt vienkārši gaumes jautājumus – kuru tieši pakalpojumu izvēlēties savas darbības nodrošināšanai internetā.

 MOZELLO no Latvijas

Mēs īpaši vēlētos izcelt mūsu pašu Latvijas interneta platfromu MOZELLO. Tā var palīdzēt gan savas mājas lapas izveidošanai, gan arī internet-veikala izveidošanai un darbības nodrošināšanai.

MOZELLO lielākais pluss ir samērā vienkārša rīku lietošana un iespēja lietot vairākas valodas bez papildus maksas.  Piemēram, SHOPIFY sistēmā par katru savas mājas lapas valodu ir jāmaksā papildus. Kā sava uzņēmuma vizītkarte un tāds “ieskrējiena” līmeņa internet-veikals, MOZELLO ir lieliska izvēle. Taču, ja vēlēsies izveidot nopietnāku (sarežģītāku pēc uzbūves un funkcijām) internet-veikalu, tad pagaidām šī nebūs tā labākā izvēle. Ļoti ceram, ka MOZELLO komanda turpinās iesākto un arī turpmāk pilnveidos savu pakalpojumu. Pēc tam gan jau varēs domāt arī par nopietnāka internet-veikala veidošanu un uzturēšanu uz MOZELLO platformas. Viens šāds solis jau sperts – MOZELLO sadarbojas ar AS SWEDBANK un jau tagad piedāvā sistēmā integrētus bankas pārskaitījumu un maksājumu karšu pieņemšanas risinājumus, kas jūtami atvieglo šo procesu internet-veikalu īpašniekiem

Laiks un pacietība 

Lai ko tu būtu iecerējis, vienmēr atceries, ka tirdzniecība internetā ir ļoti darbietilpīgs process.

 
Tev tam būs jāvelta, iespējams, pat vairāk laika nekā, ja tev būtu atvērts fizisks veikals. Tas ir tamdēļ, ka interneta vide ir ārkārtīgi konkurējoša. Cilvēki, kas vienkārši tā garāmejot, “ieskrien” internet-veikalā, parasti pieņem lēmumu – palikt vai turpināt iepazīt veikala piedāvājumu, 5 līdz 8 sekunžu laikā. Kā arī, internetā tev nav to iespēju – pasmaidīt, pasveicināt un uzrunāt šādu klientu personīgi, kā tas ir “īstajā” veikalā. Tāpēc, ja esi noskaņots būvēt savu biznesu arī internetā, ļoti iesakām to uztvert nopietni. Tikpat vai pat vēl nopietnāk, kā biznesu tā klasiskajā izpausmes formā. Tad arī ieguldītais darbs nesīs augļus un veiksme būs tavā pusē.
Ja tev ir aktuāli šeit apskatītie temati, un tu vēlētos uzzināt vairāk par interneta biznesa iespējām, mēs tev iesakām noklausīties mūsu kursu-lekciju “IEVADS E-KOMERCIJĀ“. Kursa ilgums ir 4 astronomiskās sundas. Tev būs labāka izpratne par e-komerciju kā tādu. Tas tev palīdzēs ātrāk un efektīvāk pieņemt tavai idejai atbilstošu lēmumu, kā sākt vai pilnveidot savu darbību interneta vidē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *