Īss ceļvedis par maksājumiem e-komercijā

Sadarbībā ar uzņēmumu CLEARHAUS turpmāk tev piedāvāsim rakstus par maksājumiem e-komercijā. Kā pirmo piedāvājam A/S CLEARHAUS pārstāvja Elīnas Ušakevičas ievada rakstu par to, kā darbojas maksājumu veikšanas sistēmas internetā.

E-komercija pati par sevi ir diezgan viegli saprotama: respektīvi, e-komercija ir preču vai pakalpojumu tirdzniecība, kurā preču apmaiņa pret maksājumiem notiek internetā. Taču tai pat laikā, lai šādas darbības notiktu un būtu iespējamas, ir iesaistīti daudzi procesi un instrumenti. Viens no tiem ir maksājumu veikšana un apstrāde internetā.

Vai Jūs ziniet, kā maksājums interneta veikalā beigās nonāk pie interneta veikala īpašnieka? Piedāvājam īsumā apskatīt un papētīt šo mazliet sarežģītu, bet ļoti svarīgu tematu.

Četru pušu darījuma sistēma (Four Parties Scheme)

Populārs pašlaik sastopamais modelis, kurš apraksta maksājuma tīklus ir “Četru pušu sistēma”. Realitātē, tomēr, darījumā var būt iesaistītas pat sešas puses, kuras nodrošina naudas pārskaitījumus starp pircēju un pārdevēju.

4 pušu darījuma shēma

Kartes turētājs

Kartes turētājs ir pircējs. Tas var būt gan privātpersona, gan uzņēmums, kurš izmanto Visa/Mastercard, veicot pirkumus tiešsaites veikalā (internetā).

Tirgotājs

Tirgotājs ir pārdevējs. E-komercijā šis uzņēmums pārdod produktus vai pakalpojumus savā interneta veikalā. Lai pieņemtu kartes maksājumus savā interneta veikalā, tirgotājam ir jāizvēlas maksājuma vārteju (payment gateway) un jāpanāk vienošanās ar ekvairinga iestādi (maksājuma pakalpojumu iestādi).

Maksājumu vārteja (Payment Gateway)

Maksājumu vārteja nodrošina maksājuma vietni interneta veikalā. Šajā interneta vietnē kartes turētājs ievada informāciju par karti, kad viņš dodās uz pasūtījuma noformēšanu (check out). Vārteja arī apstrādā kartes informāciju un nosūta to ekvairinga iestādei šifrētā veidā. Maksājumu virslietotājs piedāvā risinājumu, kas ļauj tirgotājam pieņemt kartes savā interneta veikalā un sekot līdzi maksājumiem.

Ekvairinga pakalpojums

Ekvairinga pakalpojums (vai citiem vārdiem sakot – maksājuma pakalpojumu sniedzējs) veic naudas transakciju starp kartes turētāju un interneta veikala tirgotāju. Kad ekvairinga iestāde saņem informāciju par karti, kura tiek izmantota pirkumu veikšanai interneta veikalā, iestāde pārbauda kartes turētāja banku, konkrēti – vai karte ir derīga, ka arī vai ir pietiekami daudz naudas uz konta. Ja karte ir derīga, pirkums tiks atļauts un ekvairinga iestāde rezervēs naudu kartes īpašnieka kontā. Ekvairinga iestāde ir informēta par naudas līdzekļu uzkrāšanu kartes turētāja kontā. Ekvairinga iestāde pārsūta naudu interneta pircējam saskaņā ar izpirkšanas līguma noteikto maksājumu ciklu.

Izdevējiestāde jeb emitents

Banka ir parasti tā puse, kura izsniedz kredītkarti vai debetkarti. Banka nodrošina kontu, kas ir piesaistīts kartei. Bankas loma ir apstiprināt ar karti veiktos darījumus, pārbaudīt informāciju par karti, ka arī pārbaudīt un pārliecināties, ka kontā ir pietiekami daudz naudas līdzekļu.

Karšu sistēma

Karšu sistēma ir saikne starp Ekvairinga iestādi un izdevējiestādi. Karšu sistēma atvieglo karšu informācijas un naudas līdzekļu nodošanu, atļaujot pirkumus starp ekvairinga iestādi un izdevējiestādi . Vispopulārākās karšu sistēmu organizācijas pasaulē ir Visa un Mastercard.

Kāpēc to sauc par četru pušu darījuma sistēmu (Four Parties Scheme), ja realitātē ir iesaistītas sešas puses?

Četru pušu darījuma sistēma koncentrē uzmanību uz četrām galvenajām pusēm, veicot darījumus: kartes turētāju, tirgotāju, ekvairinga iestādi un izdevējiestādi, bet jāņem vērā arī pārējās darījuma puses.

Maksājuma vārteja ir nepieciešama, lai apstrādātu kartes informāciju, un bieži vien, tā ir arī uzņēmums, kurš visvairāk sazinās ar interneta veikala īpašnieku (ļauj tirgotājam veikt darījumus utt.). Vienlīdz karšu organizācijas (piemēram, Visa un Mastercard) ir svarīgas, jo apstrādā informāciju un naudas nodošanu starp ekvairinga iestādi un izdevējiestādi.

Termins “Četru pušu shēma” (Four Party Scheme) tiek izmantots kā modelis, jo četras galvenās partijas ir pilnīgi neatkarīgas vienības; savukārt, maksājumu vārteja un karšu sistēmas ir puses, kuras dalās un veicina saikni starp tām. Tomēr ir gadījumi, kad darījuma puse ir integrēta citā vienībā. Piemēram, daži ekvairinga pakalpojumi nodrošina pilnīgu risinājumu, piedāvājot gan ekvairinga , gan vārtejas pakalpojumus. Vēl viens piemērs ir vecais maksājuma modelis, kurā arī emitējošā banka rūpējās par ieguvēju daļu, sauktu par “Trešo pušu sistēmu “(Third Party Scheme).

Secinājums

Rezumējot, darījums sastāv no divām daļām. Pirmkārt, kartes informācija tiek pārsūtīta no kartes turētāja, izmantojot visas partijas, kas nonāk izdevējiestādē. Ja kartes informācija ir derīga, tiek apstiprināts maksājuma pieprasījums. Otrkārt, nododot naudu citā virzienā- no izdevējiestādes, izmantojot ekvairing iestādi, tā nonāk pie tirgotāja. Kad tirgotājs ir saņēmis naudu par sniegtajiem pakalpojumiem, maksājuma process ir pabeigts.

Elīna Ušakeviča, Clearhaus A/S

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *